Derfor skal du overveje en personlighedstest

Derfor skal du som jobsøgende overveje personlighedstest

Af 15. april 2026april 22nd, 2026No Comments

Når jeg arbejder med headhunting og rekruttering, er brugen af personlighedstest en fastforankret del i mit arbejde. For en personlighedstest hjælper mig med at vælge både til og fra i forhold til at finde frem til den endelige kandidat, som virksomheden kan ansætte til en given post.

Jeg oplever dog jævnligt, at der er både virksomheder og kandidater, der har svært ved at se værdien i personlighedstests, eller at der opstår deciderede misforståelser i forhold til hvad en personlighedstest er, og hvad den kan bruges til.

Jeg har derfor sat mig til tasterne for at skrive et blogindlæg om emnet med henblik på at forklare:

– hvad er en personlighedstest?

– hvad kan en personlighedstest bruges til og hvad viser den?

– hvad kan en personlighedstest ikke bruges til?

Jeg har endvidere puttet den vinkel på blogindlægget, at jeg ser det med både virksomhedens og den jobsøgendes øjne. For en personlighedstest er ikke kun noget, som en virksomhed kan have gavn af. Det kan en jobsøgende i høj grad også. F.eks indgår personlighedstest i de fleste karriererådgivningsforløb jeg har.

Den grundlæggende idé med en personlighedstest

Når jeg gennemfører en personlighedstest på en potentiel kandidat eller en jobsøgende, der indgår i et karrieresparringsforløb, handler det om at få testet personens præferencer og drivkræfter i dagligdagen i givne (arbejds)sitautioner. Personlighedstesten bruges også til at forudse en persons adfærd i en given situation

“Jamen kan du ikke bare få det afdækket gennem samtalen, Flemming?”. En grundig jobsamtale kan afdække mange ting, men det kan være svært at vurdere, hvordan en person rent faktisk vil agere og fungere i forskellige situationer. Det kan personlighedstesten være med til at få afdækket.

Det kan eksempelvis handle om:

  • er personen introvert eller ekstrovert?
  • hvordan er personens tilgang til forandringer?
  • hvor stor en grad af selvdisciplin har personen?
  • er personen detaljeorienteret eller handler det mere om “the big picture”?
  • hvilken form for motivation og anerkendelse “trigger” personen?
  • er personen individualist eller teamplayer?
  • handler personen for egen vinding skyld – måske over i retning af manipulation?
  • hvordan er personens selvtillid?

Lad mig også lige nævne, hvad en personlighedstest ikke er:

  • testen er ikke en skala
  • testen giver ikke et eksakt billede af en person
  • testen siger ikke noget om færdigheder – for det er ikke en færdighedstest
  • testen sikker ikke noget om intelligens – for det er ikke en intelligenstest