“Der ligger helt sikkert rigtigt mange gode ideer til forbedringer, ændringer og nye tiltag blandt medarbejderne, så lad os gribe dem og få yderligere skub i innovationen.“
Som mennesker har vi behov for at blive taget med på råd – vi vil lyttes til. Vi vil gerne bidrage og levere, og de fleste går på arbejde for at yde en god indsats, så arbejdspladsen kan bestå mange år frem.
Konkurrencesituationen ændrer sig i en hast, vi ikke har set tidligere, så der er behov for alle nye ideer og input, så vi sikrer fremtiden. Vi hørere ofte at Europa er langt bagud på innovation i forhold til USA og Kina. Det skal vi have rettet op på, og vi kan starte internt i virksomheden ved at inddrage alle.
I ”gamle dage” var der mange steder en postkasse mærket ”forslag og ideer” men jeg tror også mange har skrottet den, da der nok ikke var så mange sedler i den, når den skulle tømmes. Forslag kunne også afleveres anonymt, så man ikke blev savet midt over af chefen for et ”vanvittigt forslag”.
I det moderne Danmark må vi ikke være bange for at komme med forslag og input til forbedringer. Det bør i stedet være både en ret og en pligt. Det kræver dog, at der er en åbenhed og lydhørhed i ledelsen, og at tanker, ideer og forslag bliver taget seriøst og ikke blot lagt i skuffen.
Min opfordring er derfor at der i virksomhederne sikres en kultur, der fremmer medarbejdernes lyst til at komme med forslag og ideer. Der ligger helt sikkert rigtigt mange gode ideer til forbedringer, ændringer og nye tiltag blandt medarbejderne, så lad os gribe dem og få yderligere skub i innovationen.