“Et godt mix mellem persontyper i en organisation, er oftest at foretrække. Det giver en god dynamik, og vi lærer af hinanden. Den introverte persontype er ofte den person, der leverer varen uden behov for at stå øverst på ølkassen.“
Et af de klassiske spørgsmål i en ansættelsessamtale er ”stærke og svage sider”. Jeg har flere gange hørt, at en ansøger beskriver sig som ”lidt introvert” når spørgsmålet er kommet til de såkaldte svage sider / udviklings-potentiale.
Det er absolut ikke en svag side at være introvert. Det afhænger naturligvis af jobfunktionen, men i rigtigt mange jobfunktioner er der ikke behov for den ekstroverte persontype.
Tværtimod er der ofte behov for den person, der stille og roligt passer sit job, fordyber sig og løser sine opgaver uden at fortælle kollegaerne om sine bedrifter.
Den velkendte beskrivelse – 2 ører – 1 mund passer ofte på introverte personer. De lytter og reflekterer måske lidt mere end den ekstroverte person.
I en ansættelsessamtale vil den introverte person måske ikke brænde så stærkt igennem som den ekstroverte, men formår vi at skabe en god afslappet stemning til samtalen, åbner de fleste personer op, og så ser man, hvad personen virkelig rummer.
Pas på ikke at konkludere, at der mangler drive i personen, hvis personen ikke er så talende i samtalen. Den introverte person fortæller ofte bare ikke så meget om tidligere resultater og bedrifter som den ekstroverte.
Så husk altid at tilpasse dine ansættelsessamtaler til den person, du sidder overfor, så du får det reelle billede af personen. God spørgeteknik og respekt for ansøger er afgørende for et godt forløb.
De fleste organisationer har brug for forskellighed – det er ikke altid en god ide at ansætte en kopi af sig selv eller den person, der forlod jobbet.